O Sekcji Tenisa KKS Kalisz

Tenis to jedna z najpopularniejszych dyscyplin na świecie. Sport ten nie tylko pozytywnie wpływa na aspekty fizyczne (tj. szeroko rozumiane „wysportowanie”, koordynację, zdrowy tryb życie itp.), ale również uczy analitycznego myślenia, działania pod presją, jak również wysokiej kultury osobistej. Nie przez przypadek tenis określany jest mianem „białego sportu”. 

W naszym mieście od kilku lat tenis dynamicznie zyskuje na popularności, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych. Zawdzięczamy to między innymi działalności Kaliskiego Towarzystwa Tenisowego, jak również Tenisowego Uczniowskiego Klubu Sportowego (TUKS), w ramach którego prowadzone były zajęcia przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą na poziomie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. To właśnie na bazie TUKS-u powstała sekcja tenisowa Kaliskiego Klubu Sportowego. Całoroczne zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną grupę instruktorów. W ramach sekcji organizowane są obozy tenisowe oraz wyjazdy na turnieje. Przy współpracy z Kaliskim Towarzystwem Tenisowym, organizujemy szereg turniejów dla dzieci i młodzieży, włącznie z imprezami rangi Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Wielkopolski. 

Koordynatorem sekcji jest Tomasz Troczyński, współtwórca TUKS-u oraz były prezes Kaliskiego Towarzystwa Tenisowego. Rolę szefa wyszkolenia pełni Tomasz Matuszewski, który jest ojcem i zarazem trenerem Piotra Matuszewskiego. 18-letni kaliszanin to halowy wicemistrz Polski juniorów oraz młodzieżowców, wielokrotny medalista mistrzostw krajowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Piotr ma na koncie szereg wygranych turniejów międzynarodowych i i był w gronie pięćdziesięciu najlepszych juniorów na świecie! Jako pierwszy kaliszanin w historii wystąpił w turniejach wielkoszlemowych (w kat. juniorów), osiągając m.in. ćwierćfinał debla w Australian Open oraz trzecią rundę single w słynnym Wimbledonie. Adepci sekcji tenisowej mają możliwość czerpania z doświadczeń Piotra i jego ojca, a nawet uczestniczenia w niektórych ich treningach! 

Sekcja Tenisa KKS-u posiada licencję Polskiego Związku Tenisowego, dzięki czemu jej adepci mogą reprezentować klub w turniejach krajowych, jak również zagranicznych. Nasz kub wszedł także do Narodowego Programu Upowszechniania Tenisa (NPUT), co daje nam możliwość prowadzenia bezpłatnych zajęć tenisowych dla wyselekcjonowanej grupy dzieci w wieku 6-8 lat. Sekcja działa w oparciu o programy Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) – „Play & Stay”. W przypadku najmłodszych jest to przede wszystkim, rekomendowany przez Polski Związek Tenisowy, program „Tenis 10”. Aby łatwiej przyswoić podstawy tenisa dzieciom rozpoczynającym przygodę z tym sportem, zajęcia odbywają się na mniejszych kortach oraz przy użyciu wolniejszych piłek. Wszystko to „podawane” jest w metodycznej formie oraz przyjemniej oprawie. Jednym z podstawowych założeń programu „Tenis 10” jest „nauka poprzez zabawę”. 

 Obok zajęć stricte tenisowych, w naszej ofercie są również treningi ogólnorozwojowe, a także współpraca z z psychologiem sportowym. Jako pierwsi w Kaliszu wystawiliśmy też drużynę (a nawet dwie!) na ogólnopolskich zawodach Talentiady. W 2018 roku po raz pierwszy wystawiliśmy reprezentacje młodziczek oraz młodzików na Drużynowe Mistrzostwa Polski.

(c)2018, Wszelkie Prawa Zastrzeżone